Državna služba ili privatni posao? – EP 8

Trudimo se da vas pokrenemo da promenite svoj život tako što ćete ili naći posao, ili još bolje, da vas ohrabrimo da biznis pokrenete i sami. A ko će vas najbolje motivisati ako ne neko ko je to već uradio. Veljko Radovanović je vlasnik firme Logik koja se bavi izradom poslovnog softvera pa se među njihovim klijentima nalaze i vlasnici kioska ali i fabrika. Za 14 godina koliko Logik postoji stekli su preko 1900 vernih klijenata.

Ali da krenemo od početka, od Komore mladih lidera kojoj je Veljko pristupio nakon što je osnovao firmu.

Zašto je bilo dobro priključiti se organizaciji JCI?

Dobro je to što okuplja mlade ljude koji su ili na završetku studija ili su završili studije ili pokreću neki svoj biznis. Ja sam tamo stekao i neka poznanstva koja sam iskoristio  u svom biznisu, sa nekim ljudima koji imaju neke svoje firme i sa kojima sarađujem poslovno.  Neki od ljudi koji su bili članovi JCI-a sada su zaposleni u mojoj firmi.

Da li si razmišljao o zaposlenju u državnoj službi ili u nekoj firmi, ili si od starta znao da ćes da osnuješ svoju?

Kad sam položio poslednji ispit na fakultetu, na samom diplomskom mi je profesor iz komisije ponudio da ostanem na fakultetu kao asistent. To je ponuda koja se ne odbija, to zaposlenistvo u javnom sektoru sad mladi doživljavaju kao dobitak na lutriji, a moj odgovor je bio „Ne, nisam razmišljao na tu temu… mislim, razmišljao sam ali želim da pokrenemo svoj biznis jer prvo hoću da stvorim nešto drugo, hoću da upravljam svojojm karijerom“. To je bio odgovor  kojim su moji roditelji bili zatečeni „… profesore on će možda malo da razmisli, sačekajte još malo sa tom ponudom“. Međutim, ja sam doneo takvu odluku.

Koliko je 2003. bilo potrebno novca za pokretanje biznisa?

Za samo pokretanje biznisa tada je trebalo 5000 dolara, to je osnivački kapital. Nas trojica kolega sa fakulteta smo se odlučili da pokrenemo biznis. Pošto nisam imao ja sam taj novac pozajmio i vraćao ga narednih 6 meseci, godinu dana.

Da li je danas lakše otvoriti firmu?

Sad je to dosta lakše, imate agenciju za privredne registre i primere svih osnivačkih akata, samo unesete svoje ime i predate agenciji. Oni vam urade sve, čak dobijete i pib, registraciju kod poreske itd. Kad uradite to vaš sledeći posao je da otvorite fizički kancelariju, da pronađete knjigovođu i da krenete sa poslom.

Šta je to što još više olakšava otvaranje firme?

Otvoreni su neki fondovi, što evropski što neki programi koji podstiču to otvaranje firmi i daju neku inicijalnu pomoć da se startuje.

Koje su nevolje sa kojima se srećeš na startu poslovanja?

Najveći šok je tih prvih 6 meseci kad se startuje, vratite se u realnost, koliko god bile neke priče kako je sve bajno ili imate neki primer, vidite kako neko ima svoju firmu i živi super. Tih 6 meseci je preživljavanje, borba za opstanak. Preispitujete se da li je ta ideja dobra, da li se isplati, da li su vaši prihodi u skladu sa periodom koji nije samo kod nas, to je svuda u svetu. Posle toga vi upravljate time šta se dešava, vi razvijate svoj biznis. Vi vidite da li je nešto bolje ili lošije za vas.

Čime se bavi tvoja firma Logik?

Firma Logik se bavi poslovnim softverom. Mi imamo softver koji podržava poslovanje u trafici a imamo softver koji podržava poslovanje u fabrici. Po Nišu i okolini do Beograda imamo preko 1900 pravnih lica sa kojima radimo, to je trenutno posle 14 godina poslovanja.

Koji je tvoj savet mladima koji bi pokrenuli sopstveni posao?

Svet je postao jedno globalno selo, ono što radite ovde možete raditi i u Americi, ono što radite u Americi možete raditi i ovde. Ja ohrabrujem mlade ljude da skupe malo hrabrosti i da pokrenu neki svoj biznis jer na taj način će upravljati svojim životom  i svojom karijerom. Od nas zavisi praktično da li će Niš biti neko tamo  mesto u nekoj Srbiji ili će biti neka mala Švajcarska u Srbiji. I da radite ono što volite, mnogo je lakše kad radite ono što volite.

 

Veljko Radovanović je primer obrazovanog i uspešnog mladog čoveka. U nastavku našeg projekta koji realizujemo uz podršku Uprave za kulturu grada Niša moći ćete da čujete još mnogo sličnih primera. Pratite emisiju  na Banker radiju ponedeljkom, sredom i petkom u terminima od 11:20 i reprizno od 16:20.